Ciekawostki

Dlaczego warto jeść mięso?

Szynka bez dymu

Mięso to jeden z podstawowych produktów spożywczych, które stanowią źródło niezbędnych składników odżywczych. Różne gatunki mięsa mogą znajdować się w zdrowej diecie osób ze wszystkich grup wiekowych. Dietetycy nie zalecają nieprzemyślanej rezygnacji ze spożywania produktów pochodzenia zwierzęcego. Jeżeli chcemy zadbać o zdrowie, najlepiej postawić na urozmaiconą dietę. Dlaczego warto jeść mięso?

Wokół mięsa narosło wiele mitów i nieporozumień, które powodują, że zastanawiamy się nad rezygnacją z jego spożycia. Co ważne – nie trzeba stosować diety roślinnej, aby zadbać o zdrowie. Mięso oraz wytwarzane z niego wędliny stanowią źródło cennych składników odżywczych, których nie dostarcza do naszego organizmu dieta roślinna. Rezygnacja ze spożycia mięsa wymusza suplementację m.in. niektórych witamin z grupy B oraz żelaza, które są niezbędne do prawidłowego przebiegu funkcji krwiotwórczych. Mięso może znaleźć się w diecie każdego z nas, warto jednak wybierać produkty wysokiej jakości.

Jakie wartości odżywcze ma mięso?

Mięso stanowi źródło pełnowartościowego białka, które jest składnikiem budulcowym. W pełnowartościowym białku znajdują się wszystkie aminokwasy egzogenne, których ludzki organizm nie syntetyzuje i nie magazynuje, dlatego trzeba je uwzględnić w codziennej diecie. Proporcje aminokwasów egzogennych w białku mięsa i w białku organizmu człowieka są podobne, co sprawia, że w pełni zaspokaja ono potrzeby żywieniowe.

Średnia zawartość białka w 100 g wysokiej jakości mięsa i wędlin to około 20 g. W zależności od wieku, płci, stanu fizjologicznego oraz poziomu aktywności fizycznej zaleca się dzienne spożycie białka w ilości 1-2,5 g/kg masy ciała. Zalecane proporcje białka zwierzęcego i białka roślinnego dla przeciętnej osoby dorosłej to 1:1.

Spożycie białka powinny zwiększyć m.in. osoby aktywne fizycznie, kobiety ciężarne i karmiące, a także osoby dążące do redukcji masy ciała.

Niedobór pełnowartościowego białka w diecie skutkuje m.in. zaburzeniami rozwojowymi u niemowląt i małych dzieci, zaburzeniami odporności oraz zanikiem tkanki mięśniowej.

Mięso stanowi również źródło ważnych dla przebiegu funkcji krwiotwórczych witamin z grupy B i żelaza. Znajdujące się w mięsie i w wytwarzanych z niego produktach żelazo hemowe jest lepiej przyswajalne niż żelazo, które znajduje się w produktach roślinnych. W roślinnych zamiennikach mięsa niemal nie występuje niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego oraz m.in. przebiegu procesów metabolicznych i procesów krwiotwórczych witamina B12. Mięso stanowi również bogate źródło witaminy B1 i witaminy B6, które także pełnią w organizmie wiele ważnych funkcji.

Inne składniki odżywcze, których źródło stanowi mięso to niezbędne (w ograniczonej ilości) cholesterol i tłuszcze zwierzęce – uczestniczące w przebiegu wielu reakcji biologicznych, a do tego cynk i wpływająca na kondycję mięśni kreatyna oraz wykazująca działanie antyoksydacyjne karnozyna.

Organizmy dzieci i młodzieży są w największym stopniu narażone na niedobory żywieniowe i skutki niedoboru białka w diecie. Istotną kwestią jest nie tylko ilość spożywanego mięsa i wędlin, ale także ich jakość i rodzaj.

Rodzaj produktów mięsnych należy dopasować do indywidualnego stanu zdrowia, pamiętając, że kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania organizmu jest różnorodna dieta. Najlepiej na stan zdrowia wpływają pokarmy, które nie zostały nadmiernie przetworzone oraz „ulepszone” m.in. barwnikami czy zagęstnikami.

Jakie mięso wybrać?

W zdrowej diecie jest miejsce na różne gatunki mięsa. Warto zwrócić uwagę na proporcje zawartości tłuszczu w mięsie oraz sposób jego przetwarzania. Spożywając z umiarem wołowinę, wieprzowinę, drób i inne gatunki mięsa, można zadbać o odpowiednią podaż białka, aminokwasów i innych składników odżywczych oraz cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem. Doskonałym wyborem są bogate w składniki odżywcze wędliny np. naturalnie wędzona szynka, kiełbasa bez „E” oraz chudy schab

Kto powinien ograniczyć spożycie mięsa i wędlin?

Mięso, jak każdy pokarm, trzeba spożywać z umiarem, pamiętając, aby na talerzu, oprócz źródła białka oraz aminokwasów, żelaza i witamin z grupy B, znalazły się także źródła innych składników odżywczych.

Osoby, u których wykryto schorzenia sercowo-naczyniowe oraz osoby zagrożone ich rozwojem, powinny ograniczyć spożycie tłustego mięsa czerwonego i częściej wybierać chude mięso oraz wędliny, np. schab. Warto podkreślić, że nie jest konieczna całkowita rezygnacja ze spożycia mięsa i wędlin, jednak istotne dla zachowania dobrego zdrowia są umiar oraz wybór produktów wysokiej jakości. Najlepiej spożywać mniejsze ilości wysokiej jakości produktów spożywczych, ciesząc się nie tylko doskonałym smakiem, ale także wysokimi wartościami odżywczymi, które przekładają się na ogólny stan zdrowia.

Trzeba również zwrócić uwagę na sposób przetwarzania mięsa – nie należy zbyt często spożywać mięsa smażonego i grillowanego. Zdrowsze sposoby obróbki termicznej to gotowanie, pieczenie i duszenie.

Podsumowanie

Mięso i powstające z niego wędliny stanowią źródło niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu składników odżywczych np. budującego komórki i tkanki białka oraz aminokwasów egzogennych. Mięso sprzyja utrzymaniu dobrego zdrowia, dostarczając ważnych składników odżywczych. Aby spożywane posiłki były pełnowartościowe pod względem odżywczym, warto dopełnić je zdrowymi węglowodanami, a także warzywami i owocami.

Related Posts