W sklepach dostępne są rozmaite wędliny, które różnią się pod względem jakości. Jej wyznacznikiem jest przede wszystkim ilość mięsa, z której otrzymywany jest gotowy wyrób wędliniarski, a także sposób produkcji. 100 g dobrej wędliny powstaje z minimum 100 g surowego mięsa. Wysoka zawartość mięsa wpływa na wartość odżywczą wędliny, decydując m.in. o ilości pełnowartościowego białka. Jak rozpoznać dobrą wędlinę? Jakich wędlin unikać?
Wędliny to jeden z podstawowych produktów spożywczych, które spożywamy zarówno na co dzień, jak i od święta. Wybierając wędliny, warto zwrócić uwagę nie tylko na ich cenę, bo nie zawsze jest ona wyznacznikiem wysokiej jakości. Podstawowe kryteria, na których powinniśmy się skupić podczas zakupu wędlin, to przede wszystkim wysoka zawartość mięsa i krótki skład.
Dobra wędlina, czyli jaka?
Sklepowe lady chłodnicze uginają się od ilości przeróżnych wędlin, które kuszą apetycznym wyglądem. Szynki, balerony, kiełbasy, a także uwielbiane przez wiele osób salcesony, kaszanki i pasztety różnią się nie tylko pod względem nazwy i ceny, ale także składu, który wpływa na stan naszego zdrowia.
Dobrą wędlinę możemy rozpoznać, czytając etykietę. W każdym sklepie mamy możliwość poproszenia o udostępnienie opakowania produktu w celu zapoznania się z listą użytych do jego produkcji składników, a także sprawdzenia daty przydatności do spożycia. Dobra wędlina to świeża wędlina, która została wyprodukowana z wysokiej jakości mięsa w ilości minimum 100 g na każde 100 g gotowego wyrobu. Ilość białka w dobrej wędlinie to co najmniej kilkanaście gramów w przeliczeniu na 100 g gotowego produktu.
Chcąc zyskać pewność, że sięgamy po smaczne i zdrowe wędliny, warto wybierać produkty sprawdzonych producentów, którzy dbają o dobór odpowiednich składników oraz produkują swoje wyroby w tradycyjny sposób. Doskonałym rozwiązaniem, które pozwala uniknąć zakupu niskiej jakości wędlin na stoiskach mięsnych, jest zakup bezpośrednio u producenta, który oferuje sprzedaż wysyłkową. Kupując wędliny przez Internet, możemy bez problemu sprawdzić ich skład oraz cieszyć się wyśmienitym smakiem wyrobów.
Unikaj wędlin, które nie zostały wyprodukowane z jednego kawałka mięsa
Najlepiej unikać wędlin, które produkowane są z mięsa mielonego np. różnego rodzaju mielonek, które wytwarzane są z wcześniej zmielonego mięsa, a następnie jest im nadawany kształt szynki.
W wędlinach, które powstają z jednego kawałka mięsa np. w szynce wędzonej lub szynce parzonej, schabie i polędwicy nie ma nadmiaru wypełniaczy, do których zaliczamy m.in. białko roślinne oraz błonnik pokarmowy. Oczywiście nie chodzi tutaj o sam fakt występowania naturalnych wypełniaczy, ale ich proporcje w odniesieniu do zawartości mięsa na 100 g produktu. Im jest ich mniej, tym lepiej.
Unikaj wędlin, w których składzie znajduje się aromat dymu wędzarniczego
Proces wędzenia pozwala nadać wędlinie wyjątkowy smak i aromat oraz przedłużyć jej trwałość. Wędzenie naturalnym dymem, w opalanym drewnem piecu, to stosowany od bardzo dawna sposób wytwarzania m.in. szynek, kiełbas i boczku. Wędliny, w których składzie znajduje się aromat dymu wędzarniczego, nie są wytwarzane w tradycyjny sposób. Aromat dymu wędzarniczego w płynie lub proszku nakłada się na mięso, aby zyskało kolor, smak i zapach wędzenia. Substancja ta, spożywana w nadmiarze, może przyczyniać się do rozwoju niektórych chorób nowotworowych. Badania nad wpływem aromatu dymu wędzarniczego trwają od dłuższego czasu, a ich wyniki wciąż nie są jednoznaczne. Jeżeli chcemy spożywać wędliny, które powstają w tradycyjny sposób, to lepiej wybrać wędzonkę, która zyskała kolor i smak wyłącznie podczas wędzenia w piecu wędzarniczym zgodnie ze sztuką wędzenia.
Unikaj wędlin o długim składzie i niskiej zawartości mięsa
Jak już zostało wspomniane, długi skład oraz niska zawartość mięsa obniżają jakość wędliny. Przykładowo w składzie wysokiej jakości szynki lub kiełbasy znajdują się jedynie mięso, przyprawy oraz mieszanka peklująca.
Należy także unikać wędlin, do których wytworzenia wykorzystano niewiele surowego mięsa, na co wskazuje niska zawartość pełnowartościowego białka oraz obecność w składzie różnych wypełniaczy, substancji żelujących i stabilizatorów.
Z umiarem sięgaj po wędliny z wysoką zawartością tłuszczów nasyconych
Wędliny różnią się pod względem zawartości tłuszczów nasyconych. Osoby, które zagrożone są np. rozwojem schorzeń układu sercowo-naczyniowego, powinny unikać spożywania dużej ilości tłustych wędlin m.in. boczku. Zdecydowanie lepszym wyborem jest chuda szynka lub schab.
Podsumowanie
Szukając zdrowych i smacznych wędlin, warto zwrócić uwagę na ich skład. Im krótszy skład wędliny, tym jest ona zdrowsza. Chcąc ograniczyć ilość spożywanych tłuszczów nasyconych, należy z umiarem spożywać tłuste wędliny np. boczek, a także wyroby wędliniarskie typu salceson. Warto także zwrócić uwagę na zawartość soli w wędlinach, której spożycie powinny ograniczyć osoby z nadciśnieniem tętniczym.