Różnego rodzaju kiełbasy to nie tylko idealny wybór na grilla, ale także pyszny dodatek do kanapek i wielu dań kuchni polskiej. Jakie kiełbasy są najzdrowsze? Na co warto zwrócić uwagę, kupując kiełbasę? Podpowiadamy.
Lady sklepowe uginają się pod ciężarem różnych wędlin. Nawet w małych sklepach osiedlowych możemy wybierać spośród wielu rodzaju kiełbas i szynek, które różnią się nie tylko pod względem ceny. Warto zaznaczyć, że cena wędlin i innych produktów spożywczych nie zawsze jest wyznacznikiem jakości. Aby zyskać pewność, że sięgamy po wysokiej jakości kiełbasę, szynkę lub schab, trzeba sprawdzić skład produktu. Co ważne – sprzedawca w sklepie ma obowiązek pokazać na życzenie klienta opakowanie wędliny z etykietą, na której znajduje się skład produktu i data jego przydatności do spożycia. Zdrowe kiełbasy to kiełbasy o wysokiej zawartości mięsa i krótkim składzie.
Chcesz wybrać zdrową kiełbasę? Zwróć uwagę na jej konsystencję i kolor
Kupując różne produkty, często kierujemy się ich wyglądem. W przypadku kiełbas trudno na pierwszy rzut oka ocenić, czy mamy do czynienia z wysokiej jakości produktem, choć warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które sprawiają, że wśród wielu kiełbas, możemy wybrać tę najlepszą.
Jednym z wyznaczników jakości kiełbasy jest jej konsystencja. Producenci robią kiełbasę z mięsa o różnym stopniu rozdrobnienia. Na przekroju dobrej kiełbasy widoczne są kawałki mięsa – nie ma ona jednolitej konsystencji parówki. W zależności od rodzaju kiełbasy możemy zauważyć także kawałki galaretki i tłuszczu oraz zioła i przyprawy, które wpływają na smak gotowego wyrobu. Jeżeli na przekroju kiełbasy widzimy przede wszystkim grudki tłuszczu i chrząstki, to lepiej zrezygnować z jej zakupu.
Dobra kiełbasa nie ma jednolitego i intensywnie różowego koloru. W procesie pieczenia oraz wędzenia mięso zmienia kolor na szarawy, brązowawy lub czerwonawy. Kolor gotowej kiełbasy zależy od rodzaju mięsa, z którego została przygotowana. Kiełbasy z wołowiną mają ciemniejszy kolor, a kiełbasy z drobiem są jaśniejsze.
Chcesz wybrać zdrową kiełbasę? Sprawdź jej skład
Wysokiej jakości kiełbasy to kiełbasy, w których składzie znajduje się duża ilość mięsa. Dobra kiełbasa nie zawiera mniej niż 70-80% mięsa, a w wyrobach bardzo wysokiej jakości znajduje się nawet 90% mięsa.
Im krótszy skład kiełbasy, tym lepiej dla naszego zdrowia. Najlepiej zrezygnować z zakupu kiełbasy o długim składzie, w którym znajdują się MOM (mięso oddzielone mechanicznie), stabilizatory, skrobie, substancje zagęszczające i sztuczne aromaty.
Warto wspomnieć, że znajdujące się w składzie kiełbas i innych wyrobów substancje dodatkowe to substancje dozwolone do stosowania w przemyśle spożywczym. Spożywane w niewielkich ilościach, nie szkodzą zdrowiu, jednak im krótszy skład i wyższa zawartość mięsa, tym wyższe wartości odżywcze ma wędlina. Zdrowa kiełbasa zawiera dużo białka i niewielkie ilości tłuszczu.
Chcesz wybrać zdrową kiełbasę? Zwróć uwagę na sposób wędzenia
Większość kiełbas to kiełbasy wędzone. Najlepszym wyborem są kiełbasy wędzone w tradycyjny sposób, czyli w piecach wędzarniczych np. kiełbasa staropolska. Wędzenie dymem nie tylko wpływa na smak i aromat kiełbas oraz innych wędlin, ale także w naturalny sposób przedłuża ich świeżość.
Stosowany przez wielu producentów wędlin aromat dymu wędzarniczego nadaje gotowym wyrobom ciemny kolor i zapach dymu, jednak jest to produkt chemiczny, którego nadmierne spożywanie może w niekorzystny sposób wpływać na stan zdrowia.
Na rynku dostępne są kiełbasy bez „E”. Produkty te nie zawierają dopuszczonych do stosowania w przemyśle spożywczym dodatków i są peklowane z wykorzystaniem nowych technologii peklowania mięsa. Kiełbasy bez „E” są najlepszym wyborem m.in. dla alergików.
Podsumowanie
Zdrowa kiełbasa to kiełbasa, w której składzie znajduje się minimum 70-80% mięsa. Im krótszy skład kiełbasy, tym lepiej dla naszego zdrowia. Najlepiej wybierać kiełbasy bez MOM-u, stabilizatorów i aromatów, które były tradycyjnie wędzone w piecu wędzarniczym.
Wysokiej jakości kiełbasy i inne wędliny stanowią cenne źródło pełnowartościowego białka oraz m.in. witaminy B12, która w śladowych ilościach występuje w produktach roślinnych. Spożywane z umiarem oraz dobierane wedle indywidualnych potrzeb np. pod względem zawartości tłuszczu i cholesterolu, mogą stanowić składnik zdrowej diety.
Dobrą kiełbasę możemy obecnie kupić nie tylko w sklepach stacjonarnych, ale także bezpośrednio u producenta, korzystając z opcji dostawy. Robiąc zakupy przez Internet, mamy czas, aby porównać skład różnych wyrobów, sprawdzić tabelę wartości odżywczych oraz dokonać wyboru produktu, który spełnia nasze indywidualne oczekiwania nie tylko pod względem ceny i jakości, ale także kaloryczności.