Wędliny mogą stanowić element dobrze zbilansowanej diety osób w każdym wieku. Szukając wędlin, które mają znaleźć się na talerzu dziecka, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kryteriów, które pomogą uniknąć zakupu niskiej jakości produktów. Na co warto zwrócić szczególną uwagę, wybierając wędliny dla dzieci? Podpowiadamy.
Wśród wędlin pakowanych i wędlin na wagę można znaleźć wiele produktów adresowanych do dzieci. Wyróżniają je opakowania i nazwy, które sugerują, że zostały stworzone z myślą o potrzebach najmłodszych smakoszy, ale… decydującym kryterium podczas wyboru wędlin dla dzieci jest skład. Im krótszy i bardziej naturalny skład wędliny, tym wyższe są jej wartości odżywcze i mniejsze ryzyko m.in. wystąpienia alergii pokarmowej.
Wędliny dla dzieci, czyli jakie?
Dzieci mają szczególne potrzeby żywieniowe, które związane są m.in. z intensywnym wzrostem i rozwojem oraz wrażliwym przewodem pokarmowym. Zdaniem specjalistów z Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci maluchy, które nie ukończyły 3. roku życia, nie powinny spożywać sklepowych wędlin oraz wędlin, które zostały przygotowane w domu np. wędzonych kiełbas i szynek.
Wprowadzając wędliny do diety dziecka, trzeba wybierać produkty, które wyróżniają się wysoką jakością. O wysokiej jakości wędlin decyduje prosty, krótki skład. Istotną kwestią jest także zawartość tłuszczu oraz soli i przypraw, których nadmiar może podrażniać wrażliwy układ pokarmowy małych dzieci. Nie każda wędlina powinna znaleźć się na talerzu dziecka. Małe dzieci nie powinny jeść np. tłustego boczku, karczku oraz tłustych szynek. Produkty najlepsze dla dzieci to chude, delikatne w smaku wędliny wieprzowe np. polędwica i schab oraz wędliny drobiowe.
Jakie wędliny warto podawać dzieciom?
Najlepszym wyborem dla dzieci są wędliny powstające z całego kawałka mięsa, które jest pieczone, parzone, gotowane lub wędzone np. szynki, polędwicy, schabu. Unikać należy konserw mięsnych, mielonek, pasztetów i parówek, które mają w swoim składzie dużo tłuszczu, mięso oddzielone mechanicznie oraz dodatkowe składniki np. składniki alergenne. Przed zakupem wędliny warto spojrzeć na jej skład i porównać go ze składem innych produktów, które znajdziemy w sklepach, bo często okazuje się, że wyznacznikiem jakości wędliny nie jest wysoka cena.
Doskonałym wyborem dla dzieci są wędliny bez dozwolonych do stosowania w przemyśle spożywczym substancji dodatkowych, takich jak wzmacniacze smaku, barwniki, które mogą wywoływać reakcje alergiczne. Wędliny bez „E” np. szynka bez „E” to dobre źródło białka oraz cenne urozmaicenie diety dziecka. W diecie małych dzieci mogą znaleźć się także np. chudy schab bez „E” oraz Parówki z Cielęciną. W składzie wędlin bez „E” znajdują się jedynie mięso, sól, zioła i przyprawy, dzięki którym wędlina zyskuje wyjątkowy smak. W diecie starszych dzieci jest miejsce na tradycyjne wyroby wędliniarskie np. kiełbasę bez „E” oraz kiełbasę krakowską podsuszaną. Rodzaj wędlin w diecie oraz ich ilość należy dopasować do wieku dziecka.
Warto wiedzieć, że wysokiej jakości wędliny wyróżniają się nie tylko krótkim składem, ale także dłużej zachowują świeżość – odpowiednio przechowywane, nie robią się śliskie po 1 dniu w lodówce. Ułatwieniem podczas poszukiwania wysokiej jakości wędlin są zakupy bezpośrednio u producenta, który podaje dokładny skład każdego produktu oraz oferuje możliwość zakupu przez Internet.
Podsumowanie
Wybierając wędliny dla dzieci, trzeba zwrócić uwagę na skład oraz wartości odżywcze kupowanych produktów. Im krótszy skład szynki, polędwicy czy kiełbasy, tym wyższe są jej wartości odżywcze. Dla dzieci warto wybierać wędliny powstające z jednego kawałka mięsa. Trzeba również zwrócić uwagę na zawartość tłuszczu, intensywnych w smaku przypraw oraz sposób produkcji.
Doskonałym wyborem dla dzieci i dorosłych są wędliny bez „E”, w których składzie nie znajdziemy dozwolonych do stosowania w przemyśle spożywczym substancji dodatkowych. W tej grupie znajdują się np. skrobie modyfikowane, stabilizatory i zagęstniki, które mogą powodować objawy alergii pokarmowych.