Wiele osób tęskni za smakiem tradycyjnych wędlin, który pamięta z czasów dzieciństwa. Jednym ze sposobów, aby móc delektować się smakiem prawdziwej kiełbasy, jest jej samodzielne zrobienie, które wymaga nieco wiedzy, czasu i zaangażowania, ale daje satysfakcję. Jak zrobić własną kiełbasę wędzoną? Czy samodzielne zrobienie kiełbasy jest jedynym sposobem, aby cieszyć się smakiem tradycyjnych wyrobów wędliniarskich? Sprawdź.
Wyroby wędliniarskie stanowią ważny element kuchni polskiej. Głęboko zakorzeniły się w polskiej tradycji – trudno wyobrazić sobie m.in. rodzinne spotkania bez pysznej szynki i kiełbasy. Niestety, jakość większości dostępnych w sklepach wędlin, pozostawia wiele do życzenia. To jeden z powodów, które sprawiają, że decydujemy się zrobić szynkę, kiełbasę lub schab w domu. Domowe wyroby wędliniarskie zachwycają wyjątkowym smakiem i dłużej zachowują świeżość niż te, które kupujemy w sklepach. Ma to związek z brakiem zbędnych dodatków, których stosowanie ma na celu zwiększenie ilości produkowanych wędlin.
Czym różni się domowa kiełbasa od kiełbasy dostępnej w sklepach?
Masowa produkcja sprawia, że z roku na rok zmniejsza się ilość mięsa w kiełbasach, szynkach i innych wędlinach. Jest ono zastępowane wypełniaczami np. wodą oraz soją, co sprawia, że nawet drogie wędliny szybko się psują i tracą swój naturalny smak. Sekretem smaku i trwałości naturalnych wędlin jest odpowiednio długie peklowanie, a także stosowanie przypraw, które nie tylko nadają smak, ale także przedłużają trwałość wędliny, bo są naturalnymi konserwantami.
Proces wędzenia także ma wpływ na smak i trwałość wędliny. Tradycyjnie stosowane piece wędzarnicze, które są opalane drewnem, stanowią ważne wyposażenie zakładów mięsnych, jednak coraz częściej długotrwały proces wędzenia zastępują chemiczne zamienniki w postaci aromatu dymu wędzarniczego.
Co ważne – w domowych wyrobach nie znajdziemy sztucznych dodatków do żywności, które nie wpływają w pozytywny sposób na stan naszego zdrowia, ale ich przygotowanie jest dość czasochłonne. Trzeba pamiętać, że w przypadku wędlin wędzonych, musimy skorzystać z wędzarni. Istnieją również inne sposoby wędzenia np. w garnku.
Alternatywą dla samodzielnie wędzonej kiełbasy jest tradycyjna kiełbasa od producenta, który oferuje wyroby wędliniarskie bez dodatku zbędnych substancji. Warto podkreślić, że sztuczne dodatki do żywności nie są tradycyjnie stosowanym składnikiem kiełbasy, szynki, kabanosów, karczku czy boczku. Można zrobić smaczną kiełbasę bez „E” – i co najważniejsze – jej cena często jest dużo niższa niż cena wędlin, które tylko udają naturalne wyroby.
Jak zrobić własną wędzoną kiełbasę?
Aby zrobić własną wędzoną kiełbasę, potrzebujemy wysokiej jakości mięso (wieprzowina i wołowina w różnych proporcjach lub dowolnie wybrane rodzaje mięsa, wedle gustu), przyprawy, maszynkę do mielenia, jelita do kiełbasy, a także końcówkę do maszynki, dzięki której będziemy mogli umieścić doprawione mięso w jelicie.
Przygotowanie mięsa, jego doprawianie, a także nadziewanie kiełbasy to początkowe etapy produkcji własnych wędlin.
Proces wędzenia kiełbasy uwzględnia:
- suszenie kiełbasy w temperaturze około 50°C przez 30 minut;
- wędzenie kiełbasy przez około 90 minut w temperaturze 60°C;
- pieczenie kiełbasy w temperaturze około 90°C.
Temperatura w piecu wędzarniczym to nie wszystko. Konieczny jest także dobór odpowiedniego drewna. Do wędzenia stosowane jest drewno z twardych drzew liściastych m.in. drzew owocowych. Doskonałe walory smakowe zapewnia m.in. wędzenie na drewnie bukowym i olchowym.
Samodzielne wędzenie kiełbasy i innych wędlin np. szynek jest czasochłonne i wymaga dodatkowych nakładów finansowych, bo musimy zainwestować w przydomową wędzarnię. Prowizoryczne rozwiązania zwykle nie zapewniają zadowalających rezultatów i ograniczają możliwości przygotowywania własnych wędlin. Przygotowywanie kiełbasy np. z jednego kilograma mięsa nie jest opłacalnym rozwiązaniem.
Podsumowanie
Chcąc cieszyć się smakiem tradycyjnych, naturalnych wędlin, nie trzeba spędzać wielu godzin, szukając wysokiej jakości mięsa, które później trzeba przygotować do wędzenia. Można zamówić naturalną kiełbasę, szynkę, boczek lub schab do domu. Co ważne – ceny tradycyjnie przygotowywanych, wędzonych wędlin od producenta, nie przerażają i często są znacznie niższe niż ceny w naszym osiedlowym sklepie lub supermarkecie.