Ciekawostki

Jak wybrać najlepsze kiełbasy i wędliny na święta?

ZM_Wadowice_najkepsze_kielbasy_i_wedliny_na_swieta

Święta to wyjątkowy czas rodzinnych spotkań. Jednym z nieodłącznych elementów świątecznego menu są kiełbasy i wędliny. Jak wybrać smaczne wędliny? Na co zwrócić szczególną uwagę, chcąc uniknąć szybkiego psucia się kupionych produktów i wyrzucania jedzenia?

Wędzona kiełbasa, tradycyjna szynka, pieczony schab oraz aromatyczny wędzony lub pieczony boczek to ważne elementy świątecznego menu. Planując świąteczne spotkania z rodziną i przyjaciółmi, a także okolicznościowe przyjęcia, poszukujemy wędlin najwyższej jakości, które nie tylko są smaczne, ale także wyróżniają się pod względem trwałości. Zakup naturalnej kiełbasy i wędliny na święta nie jest wcale łatwy. Warto dobrze się do niego przygotować, aby nie okazało się, że szynka, którą chcemy poczęstować naszych gości, zrobiła się śliska, a kupiony do bigosu lub barszczu boczek nie ma aromatu prawdziwego dymu.

Najlepsze kiełbasy i wędliny, czyli jakie?

Co sprawia, że kiełbasa lub wędlina mają wysoką jakość? Po pierwsze i najważniejsze – o jakości kiełbas i wędlin decyduje wysoka zawartość mięsa. Warto sprawdzić, jaki skład ma kiełbasa lub wędlina, którą chcemy kupić, bo wpływa on nie tylko na smak, ale także wartości odżywcze spożywanych produktów.

Im krótszy skład kiełbas i wędlin, tym lepiej dla naszego zdrowia. W składzie niskiej jakości wyrobów mięsnych mogą znajdować się różne dozwolone dodatki, które mają za zadanie m.in. zwiększenie trwałości oraz poprawę smaku i konsystencji wyrobów wędliniarskich.

Sprzedawca ma obowiązek udostępnić nam do wglądu etykietę ze składem produktu oraz datą przydatności do spożycia. Warto korzystać z praw konsumentów, bo zdarza się, że np. apetycznie wyglądająca szynka, zawiera dużo wody, co świadczy o obecności  fosforanów czy substancji zagęszczających.

W składzie najlepszych kiełbas i wędlin nie znajdziemy dopuszczonych do stosowania w przemyśle spożywczym dodatków do żywności m.in.: barwników, stabilizatorów, przeciwutleniaczy oraz substancji żelujących. Składnikiem, który z pewnością nie powinien znaleźć się w składzie wysokiej jakości wędlin, jest także aromat dymu wędzarniczego. To dodatek, który powoduje, że kiełbasy i wędliny zyskują aromat i kolor wędzenia, choć nie trafiły do tradycyjnego pieca wędzarniczego. Co więcej, dobre wędliny i kiełbasy nie zawierają wody – są suche, a na ich przekroju widoczna jest struktura mięsa.

Doskonałym wyborem (nie tylko na święta) są wędliny bez „E” o naturalnym składzie, który gwarantuje, że produkt spożywczy ma bardzo wysokie wartości odżywcze np. kiełbasa bez „E”, schab bez „E” i kabanosy bez „E”. Wędliny bez „E” pozwolą zaskoczyć zgromadzonych przy świątecznych stole gości wyjątkowym smakiem i aromatem serwowanych wyrobów. Idealnym wyborem są także wędliny, które powstają zgodnie z tradycyjnymi, regionalnymi recepturami np. karczek beskidzki.

Warto wiedzieć, że wysokiej jakości wędliny, jeżeli są odpowiednio przechowywane, nie tracą szybko smaku i aromatu. Nawet jeżeli odrobinę wyschną, możemy je bez obaw wykorzystać np. jako składnik bigosu. Wędliny niskiej jakości już po 2 dniach zaczynają się psuć – tracą wodę, stają się śliskie i nieprzyjemnie pachną. Jeżeli kupimy taką wędlinę przed świętami, to może się okazać, że nie mamy czym poczęstować zaproszonych gości.

Gdzie kupować wędliny na święta?

Przed świętami najczęściej kupujemy wędliny w dużych sklepach, których stoiska mięsne są dobrze zaopatrzone. Zakupy w dużym sklepie wydają się nam najlepszym wyborem, jednak warto poznać także inne możliwości zakupu wędlin.

Smaczne wędliny możemy również kupić bezpośrednio od producenta, korzystając z opcji dostawy. Zakupy online pozwalają nie tylko zyskać pewność, że trafi do nas świeży, smaczny produkt, ale także są okazją do oszczędności. Co więcej, możemy zapoznać się ze składem wyrobów oraz cieszyć się smakiem kiełbas i wędlin, które przeważnie nie są dostępne w naszej okolicy.

Podsumowanie

Na święta szukamy wędlin i kiełbas, które zachwycają smakiem i aromatem. Najlepsze kiełbasy i wędliny są wytwarzane w tradycyjny sposób. Poznamy je po krótkim składzie, a także charakterystycznym wyglądzie. Wędlina z wysoką zawartością mięsa, która została uwędzona w tradycyjnym piecu wędzarniczym, opalanym drewnem, jest sucha.

Chcąc cieszyć się wyjątkowym smakiem kiełbas i wędlin nie tylko od święta, warto zdecydować się na ich zakup bezpośrednio od producenta. Szybkie i bezpieczne zakupy przez Internet to rozwiązanie idealne, które pozwala połączyć przyjemność spożywania wysokiej jakości produktów spożywczych z oszczędnościami.

Related Posts