Ciekawostki

Czy na diecie można jeść wędliny?

Czy_na_diecie_mozna_jesc_wedliny_ZM_Wadowice

Redukcja zbędnych kilogramów odgrywa istotną rolę w profilaktyce wielu chorób. Za niekontrolowane przybieranie na wadze najczęściej odpowiadają nadmierna podaż kalorii, spożywanie żywności typu fast-food, słodyczy i słonych przekąsek, podjadanie pomiędzy posiłkami oraz brak aktywności fizycznej. Chcąc zdrowo schudnąć, nie trzeba rezygnować z wędlin, ale trzeba nauczyć się wybierać produkty, które stanowią źródło cennego białka, witamin z grupy B i żelaza.

Wyznacznikiem jakości wędliny jest jej skład. Dietetycy podkreślają, że najważniejszą kwestią w przypadku odchudzania jest zdrowy rozsądek, który pomaga uniknąć wielu poważnych problemów zdrowotnych. Dieta ma nie tylko powodować spadek masy ciała, ale także dostarczać do organizmu odpowiednią ilość składników odżywczych.

Czy wędliny są wysokokaloryczne?

Większość wysokiej jakości wędlin to produkty o niskiej lub średniej kaloryczności, które mogą stanowić ważny składnik zdrowej diety odchudzającej.

Co ważne – na diecie nie musimy spożywać jedynie wędlin drobiowych. Średnio plaster wysokiej jakości szynki wieprzowej bez konserwantów dostarcza do naszego organizmu około 40 kilokalorii (kcal), plaster schabu wędzonego bez „E” około 20 kcal, a plaster kiełbasy krakowskiej podsuszanej około 16 kcal. Niska kaloryczność naturalnych wędlin idzie w parze z wysoką zawartością białka, co pozwala komponować pełnowartościowe, sycące posiłki, które zapobiegają podjadaniu oraz zapewniają odpowiednią ilość energii m.in. do ćwiczeń.

Wysoką kaloryczność mają wędliny, które powstają z tłustych mięs np. boczek i karczek oraz tłuste kiełbasy, dlatego należy spożywać je z umiarem, jeśli jesteśmy na diecie. Podobnie w przypadku spożycia m.in. salcesonu, tłustych pasztetów oraz salami.

Wędliny tradycyjne – źródło pełnowartościowego białka

Białko to podstawowy składnik budulcowy ludzkiego organizmu. Białko pochodzenia zwierzęcego stanowi źródło aminokwasów egzogennych, których nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie syntetyzować, a są one niezbędne do przebiegu wielu reakcji biologicznych. Co więcej, pełnowartościowe białko zapewnia długie uczucie sytości, usprawnia procesy spalania tkanki tłuszczowej i jest niezbędne w celu ochrony mięśni podczas ćwiczeń. Diety o wysokiej zawartości pełnowartościowego białka są polecane nie tylko dla osób, których celem jest redukcja tkanki tłuszczowej, ale także dla osób, które budują masę mięśniową.

Tradycyjne wędliny dostarczają do naszego organizmu pełnowartościowe białko oraz inne składniki odżywcze m.in. witaminy z grupy B i żelazo, które uczestniczą w przebiegu funkcji krwiotwórczych, a także wpływają na funkcjonowanie np. układu nerwowego.

Jakie wędliny jeść na diecie?

Najlepszym wyborem są wędliny bez „E” o krótkim składzie. Wędliny produkowane zgodnie z nową technologią peklowania mięsa wyróżniają się wysoką zawartością białka i innych składników odżywczych, stanowiąc tym samym istotny element zdrowej diety odchudzającej.

Warto zwrócić uwagę, czy np. szynka była wędzona w tradycyjnym piecu wędzarniczym, bo wiele wędlin powstaje z zastosowaniem aromatu dymu wędzarniczego, który uważany jest za potencjalnie szkodliwy dodatek do wyrobów mięsnych.

Wędliny o wysokiej zawartości mięsa, to produkty, które możemy z umiarem spożywać podczas odchudzania oraz po zakończeniu diety. Najlepszym wyborem na diecie jest chuda szynka wieprzowa wędzona lub pieczona, schab oraz szynka gotowana. Urozmaicenie diety odchudzającej mogą stanowić kabanosy lub tradycyjna kiełbasa, jednak należy pamiętać, aby po wędliny o wyższej kaloryczności sięgać jedynie okazjonalnie i spożywać je w niewielkiej ilości, utrzymując ujemny bilans kaloryczny.

Kto nie powinien jeść wędlin podczas odchudzania?

Wysokiej jakości wędliny bez „E” mogą być spożywane przez większość osób na diecie. Wyjątek stanowią osoby, u których zdiagnozowano bardzo wysoki poziom złego cholesterolu (LDL) i/lub cierpią z powodu  nadciśnienia tętniczego.

Podsumowanie

Na diecie odchudzającej można jeść wędliny o naturalnym składzie, niskiej kaloryczności oraz wysokiej zawartości białka. Wędliny bez „E” to przede wszystkim cenny składnik jadłospisu osób aktywnych fizycznie, które stosują dietę w celu rzeźbienia sylwetki i budowy masy mięśniowej. Łącząc wędliny z warzywami oraz innymi składnikami zdrowej diety np. pełnoziarnistym pieczywem, można komponować niskokaloryczne i odżywcze posiłki. Te z kolei stanowią źródło pełnowartościowego białka, witamin z grupy B i żelaza, a także chronią tkankę mięśniową przed katabolizmem.

Related Posts