Ciekawostki

Jakie mięso i kiełbasy wybierać na grilla?

Piękna pogoda zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu i cieszenia się smakiem dań z grilla. Zanim jednak położymy na ruszcie kiełbasę, kaszankę, boczek, karkówkę lub inne mięso, warto wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupów. Sprawdź, jakie mięso i kiełbasy nadają się na grilla.

Mięso i kiełbasy na grilla – to warto wiedzieć!

Nie każdy rodzaj mięsa nadaje się na grilla. To samo tyczy się kiełbas oraz innych wyrobów wędliniarskich. Najważniejszym kryterium wyboru produktów, które chcemy położyć na ruszcie, jest decydująca o smaku i wartościach spożywczych jakość.

Kiełbasy, które trafiają do sklepów, mogą znacząco różnić się pod względem m.in. ilościowej zawartości mięsa, tłuszczu i wody oraz dopuszczonych do stosowania składników dodatkowych, które mają za zadanie m.in. poprawić smak i zapach gotowych wyrobów.

Zanim wybierzemy kiełbasę, kaszankę lub boczek na grilla, najlepiej sprawdzić skład produktu, który znajduje się na opakowaniu. Dzięki zapoznaniu się z listą użytych do produkcji składników można wstępnie ocenić, czy wędlina nadaje się na grilla oraz jest warta swojej ceny.

Dużą popularnością cieszą się gotowe wyroby na grilla, czyli m.in. mięso i kiełbasy, które zostały zamarynowane w przyprawach. Nie jest to dobry wybór, bo w wielu sklepach do marynat trafiają produkty niskiej jakości, których termin przydatności do spożycia zbliża się ku końcowi. Warto również wiedzieć, że marynowane w sklepie mięsa i kiełbasy na grilla są często znacznie droższe niż wysokiej jakości produkty, które nawet bez dodatku przypraw zachwycają smakiem i aromatem.

Nie bez znaczenia podczas zakupu mięsa i kiełbas na grilla jest rodzaj wyrobu. Nie każda kiełbasa będzie idealna na rodzinnego grilla, co jest związane m.in. z zawartością wody i tłuszczu oraz stopniem rozdrobnienia mięsa. Tradycyjnie na grilla kupowana jest m.in. wysokiej jakości kiełbasa zwyczajna, kiełbasa toruńska, kiełbasa małopolska, kiełbasa rzeszowska czy kiełbasa Bohuna.

Jakie mięsa i kiełbasy nadają się na grilla?

Grillować możemy większość rodzajów mięsa – z rusztu można podać m.in. drób, wieprzowinę, wołowinę oraz ryby. Podczas wyboru surowego mięsa na grilla warto zwrócić uwagę na jego pochodzenie oraz wygląd i zapach. Świeże mięso nie ma intensywnego zapachu, jest jędrne i ma naturalny kolor.

Najlepiej na grilla wybierać mięso z tłuszczem, który nawilża mięso w czasie pieczenia, chroniąc przed jego nadmiernym wysychaniem.

Odpowiednia kiełbasa na grilla również powinna zawierać tłuszcz, który nie tylko wpływa na soczystość mięsa, ale także jest nośnikiem walorów smakowych. Do przygotowania na ciepło najlepiej wybierać kiełbasy wieprzowe średnio rozdrobnione, w których składzie nie znajdują się zbędne dodatki np. białko roślinne oraz cukier. Do smażenia i pieczenia szczególnie polecane są kiełbasy w naturalnym jelicie, które nie jest twarde i nadaje się do spożycia.

Najważniejsze kryteria wyboru kiełbasy na grilla to krótki i jak najbardziej naturalny skład (bez sztucznych barwników, aromatów i białka roślinnego), wysoka zawartość mięsa (co najmniej 60%) i świeżość. Skład kiełbasy i innych wędlin oraz termin przydatności do spożycia można sprawdzić na opakowaniu produktu.

Podobnymi kryteriami warto kierować się podczas wyboru innych produktów na grilla np. kaszanki, boczku i białej kiełbasy. Wysoka jakość, naturalny skład i świeżość produktu gwarantują, że czas spędzony przy grillu zapewni wyjątkowe doznania kulinarne. Kiełbasy, szynki i inne wyroby wędliniarskie można kupić nie tylko w lokalnym sklepie, ale także przez Internet, zyskując okazję do oszczędności oraz gwarancję najwyższej jakości produktu, którego skład można sprawdzić bezpośrednio na stronie producenta.

Podsumowanie

Chcąc cieszyć się smakiem przyrządzanych na grillu potraw, warto postawić na wysoką jakość mięs, kiełbas oraz innych wyrobów wędliniarskich, które często kładziemy na ruszcie. Wyznacznikiem wysokiej jakości produktów jest ich skład – im bardziej naturalny, tym wyższe wartości odżywcze ma wyrób wędliniarski.

Podczas zakupu mięsa i kiełbasy na grilla trzeba zwrócić uwagę na zawartość tłuszczu, który zapobiega nadmiernemu wysychaniu mięsa podczas pieczenia i sprawia, że zyskuje ono wyjątkowy smak. Nie mniej ważna jest także zawartość wody (na grilla nie nadają się kiełbasy suche i podsuszane) i stopień rozdrobnienia mięsa.

Related Posts