Ciekawostki

Jakie są najważniejsze zasady wytwarzania kiełbas?

produkcja kiełbas

Kiełbasa to tradycyjna polska wędlina, która powstaje z grubo zmielonego lub siekanego mięsa oraz przypraw. Domową kiełbasę można zrobić z wieprzowiny, wołowiny, cielęciny, dziczyzny, drobiu oraz mięsa mieszanego np. wieprzowiny i wołowiny. Sekretem wyjątkowego smaku dobrej kiełbasy jest wysoka jakość składników. Jakie są najważniejsze zasady wytwarzania produktu?

Kiełbasa kiełbasie nierówna. W sklepach dostępne są zarówno bardzo wysokiej jakości swojskie wędliny, jak i produkty, które z tradycyjną kiełbasą nie mają nic wspólnego. Dobrą kiełbasę poznamy po fakturze, zapachu i smaku. Nie przypomina ona swoim wyglądem parówki – grubo zmielone lub siekane mięso jest widoczne w przekroju wędliny.

Jeżeli kiełbasa ma niemal jednolitą fakturę, to mięso zostało bardzo drobno zmielone. W składzie takiej kiełbasy mogą znajdować się np. resztki różnego rodzaju mięs i tzw. MOM, czyli mięso mechanicznie oddzielone od kości. Co więcej, nie każda kiełbasa, która z nazwy jest „wędzona”, była wytwarzana naturalnymi metodami, czyli spędziła odpowiednio dużo czasu w piecu wędzarniczym. Coraz częściej kiełbasy są „wędzone” z zastosowaniem aromatu dymu wędzarniczego, który przyśpiesza proces produkcji i czyni go znacznie tańszym.

Czy zrobienie kiełbasy jest trudne?

Kiełbasa biała parzona, kiełbasa podsuszana i kiełbasa wędzona oraz inne rodzaje kiełbas różnią się smakiem i sposobem przygotowania. Wspólnym mianownikiem podczas robienia dobrej kiełbasy są odpowiednio dobrane mięso oraz przyprawy. Domowa kiełbasa to kiełbasa bez „E”, czyli różnego rodzaju konserwantów i innych dodatków do żywności. Naturalna kiełbasa bez sztucznych dodatków to kiełbasa, której smak pamiętamy z dawnych czasów.

Zanim zaczniemy robić kiełbasę, musimy poznać tajniki wytwarzania wędlin. Na wyposażeniu naszej kuchni powinna znaleźć się m.in. maszynka do mielenia mięsa z odpowiednimi akcesoriami lub nadziewarka do kiełbasy. Osoby wyjątkowo cierpliwe mogą zrobić własną kiełbasę bez dodatkowych akcesoriów – wystarczy ostry nóż do siekania mięsa oraz łyżeczka lub lejek, które posłużą do napełnienia jelita.

Zrobienie staropolskiej kiełbasy nie wymaga szczególnych umiejętności. Wystarczy trzymać się wybranego przepisu. Jeżeli nie mamy własnej wędzarni, to możemy zrobić białą kiełbasę parzoną. Warto jednak wiedzieć, że zrobienie domowej wędliny wymaga czasu. Na początek warto wypróbować konkretny przepis, robiąc kiełbasę z np. 1-2 kg mięsa.

Wysoka jakość mięsa to podstawa!

Świeże mięso z pewnego źródła to najważniejszy składnik domowej kiełbasy. Najlepiej zdecydować się na jego zakup w dobrej masarni. Wybierając mięso na kiełbasę, trzeba zwrócić uwagę na jego kolor i zapach. Świeże mięso ma intensywny kolor, jest jędrne i ma neutralny zapach. Mięso o kwaśnym lub mdłym zapachu to mięso, które zaczyna się psuć.

Jakie przyprawy do kiełbasy?

Tradycyjne wędliny z różnych zakątków Polski różnią się pod względem smaku. Podstawowe przyprawy, które nadają smak kiełbasie to sól i pieprz. Wedle upodobań można dodać czosnek oraz świeże lub suszone zioła np. majeranek, tymianek, rozmaryn lub czosnek niedźwiedzi. Do mięsa, z którego powstanie kiełbasa można również dodać czerwoną paprykę w proszku, dzięki czemu domowa wędlina będzie przypominała w smaku hiszpańską kiełbasę chorizo.

Jak zrobić domową kiełbasę?

Mięso na kiełbasę myjemy, osuszamy i mielimy, korzystając z maszynki z grubym sitkiem lub drobno siekamy. Można także przygotować kiełbasę z mięsa mielonego i siekanego w różnych proporcjach.

Mięso przyprawiamy i dokładnie mieszamy, a następnie nadziewamy gotową masą mięsną naturalne lub sztuczne jelito. Naturalne jelito wymaga odpowiedniego przygotowania – trzeba namoczyć je na kilka godzin w zimnej wodzie, a następnie przepłukać w środku letnią wodą.

Proces nadziewania kiełbasy ułatwia korzystanie ze specjalnej końcówki maszynki do mielenia mięsa lub nadziewarki do kiełbasy. Opcjonalnie możemy napełnić jelito za pomocą łyżeczki lub grubego lejka. Gotową kiełbasę możemy ugotować, uwędzić lub upiec.

Domowa wędlina zachwyca wyjątkowym smakiem oraz ma wysokie wartości odżywcze. Co ważne – wytwarzając kiełbasę samodzielnie – wiemy, jaki jest jej skład oraz możemy eksperymentować ze smakiem.

Podsumowanie

Smak kiełbasy zależy nie tylko od wybranej receptury, ale przede wszystkim od jakości mięsa i metody wytwarzania. Jakość mięsa przekłada się na wartości odżywcze wędliny, a dobór przypraw to kwestia gustu.

Wysokiej jakości kiełbasa zachwyca głębokim smakiem. Spożywana w rozsądnych ilościach jest nie tylko smacznym, ale także zdrowym składnikiem naszego jadłospisu.

Jeżeli nie mamy czasu i cierpliwości, które niezbędne są do przygotowania domowej kiełbasy, to warto poszukać wędlin, które powstają w tradycyjny sposób. Obecnie nie musimy ograniczać się do oferty lokalnych dostawców, bo możliwe jest zamówienie dobrej kiełbasy, szynki, boczku i innych wędlin u producenta z dostawą do domu.

Related Posts