Ciekawostki

Jak przechowywać wędliny, aby dłużej zachowały świeżość?

Szynka Beskidzka

Wędliny zaliczane są do grupy pokarmów o krótkim terminie przydatności do spożycia. Tyczy się to w szczególności wędlin o wysokiej zawartości wody, a także wędlin gotowanych, parzonych i surowych. Szybko psują się również wyroby wędliniarskie np. salceson oraz kaszanka. Jak przechowywać wędliny, aby zachowały świeżość i smak? Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę, aby uniknąć zatrucia pokarmowego?

Mięso i wędliny to często wyrzucane produkty spożywcze. Marnowanie żywności stało się globalnym problemem, jednak można uniknąć konieczności wyrzucania zepsutego jedzenia, jeżeli zaprzestaniemy robienia zapasów produktów, które szybko się psują.

Jakie wędliny najdłużej zachowują świeżość?

Okres przydatności do spożycia wędlin, w którym zachowują one swój smak i są bezpieczne dla zdrowia, zależy od rodzaju wędliny. Wysokiej jakości wędliny o niskiej zawartości wody np. kiełbasa krakowska podsuszana, wędliny długodojrzewające i wędliny wędzone w naturalnym dymie mogą być przechowywane od kilku dni do nawet kilku tygodni. Wędliny podsuszane i długodojrzewające nie zawsze wymagają przechowywania w lodówce – niektóre z nich mogą być przechowywane w chłodnej, suchej spiżarni.

Wędliny gotowane, wędliny parzone, niskiej jakości szynka „wędzona”, za której smak i zapach odpowiada aromat dymu wędzarniczego, a także wyroby wędliniarskie psują się znacznie szybciej.

Jakość wędlin przekłada się na ich trwałość – im mniej wody w wędlinie, tym dłużej można ją przechowywać w lodówce. Warto wiedzieć, że na trwałość i smak wędlin ma także wpływ sposób, w jaki zostały przygotowane do przechowywania – wędliny krojone psują się szybciej niż wędliny przechowywane w kawałku.

Ważne – kupując wędliny w sezonie letnim, trzeba zadbać o odpowiednie warunki ich transportu ze sklepu do domu – najlepiej korzystać z torby termicznej. Planując długie zakupy, wędliny i mięso należy kupować tuż przed powrotem do domu.

Jak prawidłowo przechowywać wędliny?

Większość wędlin wymaga przechowywania w lodówce. Optymalna temperatura, która pozwala zachować świeżość i smak wędliny to 2-7°C. Zapakowane w folię spożywczą lub foliowany papier wędliny trzeba przepakować. Najlepiej przechowywać wędliny zawinięte w zwykły papier pergaminowy. Możemy również przełożyć je na talerz lub półmisek, który przykryjemy czystą, lnianą ściereczką – tak wędliny przechowywały nasze babcie w czasach, gdy papier pergaminowy był trudno dostępny.

Opcjonalnie możemy przełożyć wędliny do pojemnika na żywność, który nie jest szczelny – na rynku dostępne są pojemniki, w których pokrywkach znajduje się zawór regulujący dopływ powietrza. Najlepszym miejscem do przechowywania wędlin jest środkowa półka w lodówce.

Dlaczego trzeba zwrócić uwagę na sposób przechowywania wędlin?

Niewłaściwy sposób przechowywania żywności może zagrozić naszemu zdrowiu – podstawowym czynnikiem dyskwalifikującym dany produkt do spożycia jest pojawienie się nalotu pleśni.

Jeśli chodzi o wędliny, najlepszym sposobem jest możliwie jak najdłuższe przechowywanie w oryginalnym opakowaniu producenta. Jakim? Chodzi o to, aby produkt wędliniarski był zapakowany w folię w zmodyfikowanej atmosferze (MAP), lub próżniowo (vacum). Pozwoli to maksymalnie wydłużyć czas przydatności do spożycia.

Kiedy wędlina nie nadaje się do spożycia?

Jak rozpoznać, że wędlina nie nadaje się do spożycia? W przypadku naturalnych wędlin szybko zauważymy, że produkt nie nadaje się do spożycia, bo na nieświeżej szynce lub kiełbasie pojawi się pleśń.

Wysokiej jakości wędliny o niskiej zawartości wody, w których nie znajdują się sztuczne konserwanty, psują się inaczej, niż wędliny niskiej jakości. Wędliny z dużą zawartością wody i konserwantów początkowo stają się śliskie lub lepkie, a następnie zmieniają swój kolor i zaczynają wydzielać kwaśny lub gnilny zapach – proces psucia się niskiej jakości wędlin spowalniają konserwanty.

Warto kupować wędliny w sprawdzonym sklepie np. bezpośrednio od producenta. Niestety, często zdarza się, że dostępne w marketach wędliny są odświeżane. Powinniśmy wiedzieć, że sprzedawca ma obowiązek przekazać nam informacje dotyczące widniejącego na opakowaniu wędliny terminu przydatności do spożycia oraz jej składu.