Ciekawostki

Czym są wędliny bez dodatku E?

Czym są wędliny bez dodatku E?

Wędliny to jedne z najczęściej kupowanych produktów, które powstają z mięsa. Dostępne w sklepach wędliny różnią się jednak składem i sposobem produkcji. Czym są wędliny bez dodatku E? Dlaczego warto przed zakupem wędliny sprawdzić jej skład?

Skład kupowanych produktów spożywczych decyduje o ich jakości. Tyczy się to nie tylko wędlin, które od dłuższego czasu nie przypominają smakiem i wyglądem produktów niegdyś dostępnych w sklepach mięsnych i wytwarzanych w domu, ale także innych pokarmów.

W składzie wędlin możemy znaleźć różne dodatki do żywności, które stosowane są w celu m.in. przedłużenia trwałości produktów. Choć są one dozwolone do stosowania w określonej ilości, to mogą sprzyjać powstawaniu różnych schorzeń. Od dawna wiele mówi się i pisze np. o szkodliwym działaniu aromatu dymu wędzarniczego, który pozwala skrócić czas produkcji żywności, eliminując konieczność tradycyjnego wędzenia. Na etapie produkcji wędlin stosowane są także inne dodatki, które sprawiają, że w gotowym produkcie znajduje się niewiele pełnowartościowego mięsa.

Czym są dodatki do żywności E?

Dodatki do żywności to powszechnie stosowane w jej produkcji substancje, których zadaniem jest m.in. przedłużenie trwałości produktów spożywczych, nadanie im odpowiedniej konsystencji, koloru oraz smaku. Wśród różnych związków, które kryją się pod symbolem „E”, znajdziemy:

  • barwniki,
  • substancje konserwujące,
  • stabilizatory,
  • wzmacniacze smaku,
  • przeciwutleniacze,
  • substancje zagęszczające,
  • substancje żelujące,
  • skrobie modyfikowane,
  • emulgatory.

Część z dodatków do żywności, które kryją się pod symbolem „E” to substancje pochodzenia naturalnego, o czym warto wiedzieć, jednak zdecydowana większość może w negatywny sposób odbijać się na stanie zdrowia, zwiększając m.in. ryzyko wystąpienia alergii i nietolerancji pokarmowych.

Co więcej, spożywanie wysoko przetworzonej żywności z licznymi E w składzie, może przyczyniać się do rozwoju poważnych schorzeń m.in. nowotworów żołądka i jelita grubego. W wędlinach bez E nie znajdziemy np. azotynu sodu. Jest on powszechnie stosowaną substancją konserwującą, której nadmierne spożywanie może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Zdrowe wędliny bez E

Im krótszy skład produktów spożywczych, tym ich wartości odżywcze są wyższe. Porównując powstającą z wysokiej jakości mięsa i wędzoną w tradycyjny sposób wędlinę bez E oraz wędliny powstające z zastosowaniem dodatków do żywności, szybko zauważymy różnicę w smaku oraz trwałości produktu spożywczego. Wędliny z dodatkiem substancji konserwujących, barwników, stabilizatorów, wzmacniaczy smaku i innych dodatków do żywności, szybko tracą swój smak, przyjemny zapach oraz pokrywają się śliskim nalotem.

Wędliny bez E np. boczek bez E lub szynka bez E, mają krótki, bezpieczny dla zdrowia skład, w którym nie znajdują się produkty o alergizującym działaniu oraz mają wyższe wartości odżywcze.

Tradycyjne produkty, pomimo braku E w składzie, cechują się dłuższą trwałością. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedni sposób peklowania i tradycyjne wędzenie zapewnia wysoką trwałość wędlin, które zachowują swój kolor, świeżość i konsystencję.

Dlaczego warto wybierać wędliny bez E?

Skład wędlin może uwzględniać nawet kilkanaście dodatków, które w różny sposób wpływają na ludzki organizm. Większość E to substancje od niedawna stosowane w produkcji żywności, co sprawia, że nieznany jest ich długotrwały wpływ na zdrowie. Kupując wędliny bez E, możemy mieć pewność, że sięgamy po produkt o krótkim składzie, który wyróżnia się wysokimi wartościami odżywczymi. Co ważne – wędliny bez E, które powstają w tradycyjny sposób, nie zawsze są droższe. Sprawdzanie składu produktów spożywczych przed zakupem i wybieranie wędlin bez zbędnych dodatków, jest sposobem na świadome odżywianie, które sprzyja naszemu zdrowiu.

Zakłady Mięsne Wadowice dbają o jakość swoich produktów, oferując wędliny, których skład nie budzi wątpliwości. Przekłada się to nie tylko na smak wędlin, ich wygląd i trwałość, ale także wpływ na zdrowie.

Podsumowanie

Wędliny bez E to produkty, w których składzie nie znajdziemy m.in. konserwantów, barwników, wzmacniaczy smaku i przeciwutleniaczy. Zakłady Mięsne Wadowice oferują wędliny, których proces produkcji uwzględnia tradycyjne wędzenie piecu wędzarniczym, opalanym drzewem bukowym i olchowym. Proces produkcji wpływa na trwałość i smak wędlin, zapewniając możliwość spożywania produktów, które są wolne od chemicznych dodatków do żywności. Wybierając wędliny bez E, można cieszyć się tradycyjnym smakiem szynki, boczku, kiełbasy i innych wyrobów oraz uniknąć spożycia chemicznych związków.