Szynka szynce nierówna. Każdy producent stosuje własne metody produkcji, które przekładają się na jakość dostępnych w sklepach wyrobów mięsnych. Jakie rodzaje szynek dostępne są w sklepach? Na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu wędlin?
Szynka to jedna z najchętniej kupowanych wędlin. Wyróżniamy wiele rodzajów szynki np. szynkę wędzoną, suszoną i gotowaną oraz szynkę konserwową. Sposób produkcji ma wpływ na wartości odżywcze wędliny – naturalny proces produkcji pozwala uniknąć nadmiernego spożycia dodatków do żywności oraz cieszyć się wyjątkowym smakiem i aromatem prawdziwych wędlin.
Najczęściej kupujemy szynkę wieprzową, jednak ten rodzaj wędliny produkowany jest także np. z dziczyzny. Wysokiej jakości szynka powinna wyróżniać się krótkim składem oraz doborem wyselekcjonowanego mięsa, które decyduje m.in. o zawartości pełnowartościowego białka w gotowym wyrobie wędliniarskim.
Jak produkowana jest szynka?
Tradycyjna szynka to produkt powstający z mięśnia szynki wieprzowej. Powinna charakteryzować się wysoką mięsnością. Każda szynka powstaje w nieco inny sposób. Wędliny produkowane jedynie z uwzględnieniem ilości produktu, który trafi na nasz stół, charakteryzują się wysoką zawartością wody, co nie wpływa w pozytywny sposób na ich jakość. Co więcej, w produkcji niektórych szynek „wędzonych”, stosowany jest budzący liczne kontrowersje aromat dymu wędzarniczego. Taka wędlina nie jest wędzona dymem, ale smarowana specjalnym płynem, który nadaje jej kolor i aromat wędzenia.
Tradycyjna szynka nie jest nastrzykiwana wodą. Pomimo peklowania, jest sucha i aromatyczna. Poznamy ją także po kolorze, który nie jest nienaturalnie różowy. Co więcej, w przekroju szynki nie są widoczne liczne nakłucia, przez które do mięsa wprowadzana jest solanka – w ten sposób z 1 kilograma mięsa można wyprodukować nawet 2 kilogramy wędliny.
W zależności od procesu produkcji szynka zyskuje określony smak. W Zakładach Mięsnych Wadowice stawiamy na wysoką jakość i naturalny proces produkcji. W naszym asortymencie dostępna jest nie tylko prawdziwa Szynka Polska, ale także m.in. szynka bez E, w której składzie nie znajdują się substancje konserwujące, aromaty, barwniki i przeciwutleniacze. Peklowanie wędlin bez E przeprowadzamy z zastosowaniem ekstraktów suszonych warzyw, przypraw i wina czerwonego oraz kultur startowych bakterii, które umożliwiają uzyskanie i utrwalenie barwy, bez zastosowania substancji konserwującej: azotynu sodu (E 250) i dodatków w postaci barwników. Szynkę Polską produkujemy z peklowanego mięsa, które po związaniu sznurkiem jest wędzone i parzone. Oferujemy również wędliny nawiązujące smakiem do naszego regionu – Beskidu Małego. Wędliny z grupy beskidzkiej np. Szynka Beskidzka, leżakują w kadziach i są przez siedem dni marynowane na sucho w mieszance naturalnych przypraw i soli. Następnie są wędzone w piecu tradycyjnym, opalanym drzewem olchowym i bukowym.
Na co zwrócić uwagę, wybierając szynkę?
Dobra szynka ma krótki skład, w którym na pierwszym miejscu, znajduje się mięso. Ilość surowca mięsnego, którego użyto do wyrobu szynki, jest jednym z ważnych wyznaczników jej jakości. Niezależnie od rodzaju szynki, którą kupujemy, warto zwrócić uwagę na zawartość wody – jeżeli szynka jest mokra i wycieka z niej płyn, to mamy do czynienia z produktem niskiej jakości, w którego składzie mogą znajdować się różne dodatki do żywności np. białko sojowe i fosforany.
Chcąc cieszyć się wyjątkowym smakiem i aromatem zdrowej szynki, najlepiej wybierać produkty, które powstają z zastosowaniem tradycyjnych metod peklowania oraz są wędzone dymem. Taka wędlina wyróżnia się wysokimi wartościami odżywczymi oraz przez dłuższy czas zachowuje świeżość.
Podsumowanie
Nie każda szynka powstaje w taki sam sposób. Coraz częściej wędliny produkowane są niskim kosztem, co powoduje, że dostarczamy do naszego organizmu różne dodatki do żywności, które mogą działać alergizująco i przyczyniać się do rozwoju nietolerancji pokarmowych. W Zakładach Mięsnych Wadowice powstają najwyższej jakości wędliny, które mają prosty skład. Przekłada się on nie tylko na smak i aromat szynek, kiełbas, boczku, karczku i innych produktów z naszego asortymentu, ale także ich wpływ na zdrowie. Wędliny wędzimy w piecu tradycyjnym, opalanym drzewem olchowym i bukowym oraz nadajemy im unikalny smak, stosując naturalne przyprawy.