Ciekawostki

Jak powstaje szynka, która ląduje na naszych stołach?

Jak powstaje szynka, która ląduje na naszych stołach?

Szynka szynce nierówna. Każdy producent stosuje własne metody produkcji, które przekładają się na jakość dostępnych w sklepach wyrobów mięsnych. Jakie rodzaje szynek dostępne są w sklepach? Na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu wędlin?

Szynka to jedna z najchętniej kupowanych wędlin. Wyróżniamy wiele rodzajów szynki np. szynkę wędzoną, suszoną i gotowaną oraz szynkę konserwową. Sposób produkcji ma wpływ na wartości odżywcze wędliny – naturalny proces produkcji pozwala uniknąć nadmiernego spożycia dodatków do żywności oraz cieszyć się wyjątkowym smakiem i aromatem prawdziwych wędlin.

Najczęściej kupujemy szynkę wieprzową, jednak ten rodzaj wędliny produkowany jest także np. z dziczyzny. Wysokiej jakości szynka powinna wyróżniać się krótkim składem oraz doborem wyselekcjonowanego mięsa, które decyduje m.in. o zawartości pełnowartościowego białka w gotowym wyrobie wędliniarskim.

Jak produkowana jest szynka?

Tradycyjna szynka to produkt powstający z mięśnia szynki wieprzowej. Powinna charakteryzować się wysoką mięsnością. Każda szynka powstaje w nieco inny sposób. Wędliny produkowane jedynie z uwzględnieniem ilości produktu, który trafi na nasz stół, charakteryzują się wysoką zawartością wody, co nie wpływa w pozytywny sposób na ich jakość. Co więcej, w produkcji niektórych szynek „wędzonych”, stosowany jest budzący liczne kontrowersje aromat dymu wędzarniczego. Taka wędlina nie jest wędzona dymem, ale smarowana specjalnym płynem, który nadaje jej kolor i aromat wędzenia.

Tradycyjna szynka nie jest nastrzykiwana wodą. Pomimo peklowania, jest sucha i aromatyczna. Poznamy ją także po kolorze, który nie jest nienaturalnie różowy. Co więcej, w przekroju szynki nie są widoczne liczne nakłucia, przez które do mięsa wprowadzana jest solanka – w ten sposób z 1 kilograma mięsa można wyprodukować nawet 2 kilogramy wędliny.

W zależności od procesu produkcji szynka zyskuje określony smak. W Zakładach Mięsnych Wadowice stawiamy na wysoką jakość i naturalny proces produkcji. W naszym asortymencie dostępna jest nie tylko prawdziwa Szynka Polska, ale także m.in. szynka bez E, w której składzie nie znajdują się substancje konserwujące, aromaty, barwniki i przeciwutleniacze. Peklowanie wędlin bez E przeprowadzamy z zastosowaniem ekstraktów suszonych warzyw, przypraw i wina czerwonego oraz kultur startowych bakterii, które umożliwiają uzyskanie i utrwalenie barwy, bez zastosowania substancji konserwującej: azotynu sodu (E 250) i dodatków w postaci barwników. Szynkę Polską produkujemy z peklowanego mięsa, które po związaniu sznurkiem jest wędzone i parzone. Oferujemy również wędliny nawiązujące smakiem do naszego regionu – Beskidu Małego. Wędliny z grupy beskidzkiej np. Szynka Beskidzka, leżakują w kadziach i są przez siedem dni marynowane na sucho w mieszance naturalnych przypraw i soli. Następnie są wędzone w piecu tradycyjnym, opalanym drzewem olchowym i bukowym.

Na co zwrócić uwagę, wybierając szynkę?

Dobra szynka ma krótki skład, w którym na pierwszym miejscu, znajduje się mięso. Ilość surowca mięsnego, którego użyto do wyrobu szynki, jest jednym z ważnych wyznaczników jej jakości. Niezależnie od rodzaju szynki, którą kupujemy, warto zwrócić uwagę na zawartość wody – jeżeli szynka jest mokra i wycieka z niej płyn, to mamy do czynienia z produktem niskiej jakości, w którego składzie mogą znajdować się różne dodatki do żywności np. białko sojowe i fosforany.

Chcąc cieszyć się wyjątkowym smakiem i aromatem zdrowej szynki, najlepiej wybierać produkty, które powstają z zastosowaniem tradycyjnych metod peklowania oraz są wędzone dymem. Taka wędlina wyróżnia się wysokimi wartościami odżywczymi oraz przez dłuższy czas zachowuje świeżość.

Podsumowanie

Nie każda szynka powstaje w taki sam sposób. Coraz częściej wędliny produkowane są niskim kosztem, co powoduje, że dostarczamy do naszego organizmu różne dodatki do żywności, które mogą działać alergizująco i przyczyniać się do rozwoju nietolerancji pokarmowych. W Zakładach Mięsnych Wadowice powstają najwyższej jakości wędliny, które mają prosty skład. Przekłada się on nie tylko na smak i aromat szynek, kiełbas, boczku, karczku i innych produktów z naszego asortymentu, ale także ich wpływ na zdrowie. Wędliny wędzimy w piecu tradycyjnym, opalanym drzewem olchowym i bukowym oraz nadajemy im unikalny smak, stosując naturalne przyprawy.